Strategia marketingowa

Strategia marketingowa to podstaowy plan działań i aktywności marketingowych, które będziesz podejmować w swoim biznesie. Stworzenie dobrej strategii gwarantuje systematyczną realizacją założonych celów (business goals i KPIs) za pomocą odpowiednich narzędzi.

Dobrze stworzona strategia to długoterminowy plan, który pozwala na “trzymanie się” założeń i ocenę realizacji i skuteczności założonych celów.

strategie marketingowe dla firm kraków

Dlaczego warto od początku mieć strategię marketingową?

Dzięki dobrze zaplanowanej strategii marketingowej całość działań, które będziesz podejmować w marketingu od początku ma jasno sprecyzowane cele, kamienie milowe, a także narzędzia, przez co stale wiesz, czy wydawane na marketing pieniądze realizaują założone cele.

Cel biznesowy

Strategia jasno opisuje twój cel biznesowy, do którego dążysz za pomocą twoich działań marketingowych, dzięki czemu łatwo można określić, czy podejmowane działania są skuteczne.

Persony marketingowe

Strategia określa persony marketingowe, czyli grupy odbiorców, do której są kierowane Twoje produkty lub usługi, a także odpowiednie sposoby komunikacji do każdej z person.

Kanały marketingowe

Strategia opisuje też kanały marketingowe, które będą optymalne w komunikacji ze wskazanymi personami marketingowymi, wraz z planem działań w czasie.

Narzędzia

Biorąc pod uwagę trzy powyższe etapy strategii, w kolejnym etapie dobieranę są odpowiednie narzędzia, dzięki którym będzie możliwa realizacja założonych celów.

Analityka internetowa

Strategia określa też KPI’s i konwersje oraz narzędzia analityczne, dzięki którym będziesz wiedzieć czy realizujesz założone cele.

Budżet

Strategia określi też założenia budżetowe niezbędne do realizacji założonych celów w określonej perspektywie czasowej.

Analiza obecnej sytuacji

W przygotowaniu strategii marketingowej konieczne jest przeprowadzenia audytu i analizy obecnej pozycji marketingowej przedsiębiorstwa, używanych narzędzi oraz ich konfiguracji.

Wywiady z pracownikami i klientami

Podczas tworzenia strategii niezbędne jest też przeprowadzenie spotkań i rozmów z pracownikami oraz klietnami przedsiębiorstwa, celem ustalenia ich postrzegania firmy oraz oferowanych produktów czy usług.

Strategia markegingowa to plan i kontrola

Zaprojektowanie dobrej strategii marketingowej to w obcenych czasach must have dla każdej firmy, która zamierza prowadzić regularne działania marketingowe w Internecie.

"Stworzenie i wdrożenie w życie profesjonalnej strategii marketingowej dla naszego biznesu wprowadziło porządek w działaniach marketingowych oraz pozwoliło wydawać budżety na działania, które rzeczywiście przynoszą efekt"

– Katarzyna Bochenek
założycielka sieci żłobków i przedszkoli Mini Mini.

Chciałbyś przygotować strategię marketingową dla swojej firmy?